ZL I – zaliczamy do niej budynki użyteczności publicznej lub ich części, w których mogą przebywać ludzie w grupach ponad 50 osób,
ZL II – budynki lub ich części przeznaczone do użytku ludzi o ograniczonej zdolności poruszania się,
ZL III – szkoły, budynki biurowe, domy studenckie, internaty, hotele, ośrodki zdrowia, otwarte przychodnie lekarskie, sanatoria, lokale handlowo-usługowe, w których może przebywać do 50 osób, koszary, pomieszczenia ETO, zakłady karne i inne podobne.
Badania okresowe urządzeń piorunochronnych należy wykonać nie rzadziej niż co 5 lat.
Badania okresowe elektryczne są kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa i niezawodności instalacji elektrycznych. W Polsce, zgodnie z przepisami prawa, takie badania powinny być przeprowadzane regularnie w celu wykrycia potencjalnych usterek i zapewnienia zgodności z normami.
Badania instalacji elektrycznych:
Badania urządzeń elektrycznych:
Badania systemów oświetleniowych:
Częstotliwość przeprowadzania badań okresowych zależy od rodzaju obiektu oraz jego przeznaczenia. W przypadku obiektów użyteczności publicznej, takich jak szkoły, szpitale czy biura, badania powinny być przeprowadzane co najmniej raz w roku. W obiektach przemysłowych mogą być wymagane częstsze kontrole.
Po przeprowadzeniu badań okresowych, wszelkie wyniki oraz zalecenia są dokumentowane w formie protokołów. Protokół zawiera :
Przeprowadzanie badań okresowych elektrycznych jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników oraz zgodności instalacji z obowiązującymi normami. Regularne kontrole pozwalają na wczesne wykrywanie usterek i zapobieganie poważnym awariom.